حیات شهرستان مرند، متکی به آب های زیرزمینی

به گزارش کشت نیوز به نقل از مهر، یوسف غفارزاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی، در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مرند که با حضور فرماندار ویژه مرند برگزار شد، با اشاره به سهم مرند از انتقال آب از سد ارس به بریز گفت: انتقال آب ارس به تبریز یکی از حساس ترین اقداماتی است که در طول تاریخ تبریز در حال انجام است که در این مسیر ۲۱ شهر و ۴۵۰ روستا قرار دارد که از آب شرب بهره مند خواهند شد.

وی افزود: فاینانس خارجی طرح انتقال آب ارس به تبریز به ارزش ۶۸۰ میلیون یورو نهایی شده است و به زودی کلنگ ادامه خط انتقال آب ارس به زمین زده خواهد شد.

کاهش سطح آب های زیرزمینی دشت مرند

غفارزاده همچنین تاکید کرد: حیات شهرستان مرند ۹۰ درصد متکی به آب های زیرزمینی است که این میزان در سایر مناطق استان کمتر است و این نشان از پتانسیل سفره های آب زیرزمینی در این شهرستان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی ادامه داد: در ۳۴ سال اخیر ، ۱۷ و نیم متر از میزان سطح آب های زیرزمینی شهرستان مرند افت پیدا کرده، یعنی هر سال، نیم متر از میزان سفره های زیرزمینی این شهرستان کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ دشت در استان آذربایجان شرقی وجود دارد، تاکید کرد: میزان کاهش حجم ذخیره ای آب در شهرستان مرند با ۵۰ درصد مجموع کاهش مخزن آّب استان آذربایجان شرقی برابری می کند و این رقم بزرگی است.

غفارزاده خاطرنشان کرد: جلوی ۲۸۴ چاه آب که مازاد برداشت کرده بودند، گرفته شد و این کمک بزرگی به ذخیره آب های زیرزمینی استان کرد.

غفارزاده همچنین ابراز داشت: حدود ۷۰ سد در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که برخی سدها به مردم واگذار شده و در اختیار تعاونی های آب بری قرار گرفته است که خود آن ها باید نسبت به تقسیم سهم آب دهی اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی بر ضرورت لوله گذاری مسیر آب دهی جهت صرفه جویی در هدرروی آب تاکید کرد و افزود: تعاونی ها باید توانمند شوند تا مشارکت کننده ها براساس سهم خود بهره مند شوند، خوشبختانه ۹۰ درصد چاه های آب شهرستان مرند به کنتور هوشمند مجهز شده اند.

وی در بخش دیگری با اشاره به جرائم مازاد برداشت گفت: ریالی آب بهاء برای برداشت آب از دشت مرند وجود ندارد، اما طبق قانون تا ۱۵ درصد حق اضافه برداشت اعمال می شود که جریمه اضافه برداشت آن نیز در حوزه آب های زیرزمینی هزینه می شود.

اجرای طرح مشارکتی آب های کشاورزی برای اولین بار در مرند

غفارزاده در ادامه از ایجاد تشکل در چاه های کشاورزی خبر داد و ابراز داشت: مدیریت مشارکتی آب های کشاورزی، برای اولین بار در سه استان کشور اجرایی شد که شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی یکی از آن ها بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی افزود: براین اساس قراردادی با یک مشاور به ارزش ۱۰ میلیارد ریال منعقد شده تا نسبت به کار فرهنگی در زمینه مدیریت آب های زیرزمینی صورت بگیرد تا برداشت آب زیرزمینی به خود مردم سپرده شود.