گیاه دارویی جدید، آزی‌وش

آزی‏ وش با نام علمی Corchorus olitorius L. دارای نام ‏های متفاوت در کشورهای مختلف می‏باشد. از جمله اسم اولیه آن در مصر الملوکیه که بعدها به الملوخیه (زمانی که سایر مردم توانستند آن را کشت و مصرف نمایند) تغیر یافت،Tossa jute, Corète potagère, Jute potager, Mauve des Juifs Craincrain, Krinkrin (Fr). Coreté, Caruru da Bahia (Po), Mlenda (Sw). Wild okra, Bush ‏Okra, Saluyot (Philippine), Malta Sag (India), و …. به زبان‏ها انگلیسی، فرانسوی و زبان‏ های بومی در آفریقا می‏ باشد (پورتا، 2011).
كساتي كه مايل هستند جستجوي بيشتري در مورد اين گياه نمايند مي توانند از نام هاي اين گياه در ساير كشورها و نام علمي اشاره شده در اين بخش ياري بجويند.
اثرات استفاده از آزی‌وش در گزارش‌های مصرف کنندگان
1. یکی از مصرف کنندگان خانم این گیاه که دارای یک نوزاد چند ماهه بود، تایید کرد که مصرف این گیاه سبب افزایش میزان شیردهی ایشان شده است.
2. یکی از از آقایانی که دچار بی میلی به روابط زناشویی بوده است، گزارش نمود که بعد از مصرف این گیاه روابط آنها بسیار بهبود یافته است به نحوی که، آنها مصرف دوبار در هفته این گیاه را به عنوان غذا در سبد غذایی خانواده قرار داده اند. البته گزارش های دیگری نیز تایید کننده این موضوع می باشد.
3. گزارش های متعددی در مورد آرامش بخش بوده این گیاه در بین خانم ها و آقایان دریافت شده است.
4. گزارش های دیگری نشان دهنده این است که در بسیاری از خانم ها و برخی از آقایان موجب خواب راحت و طولانی تر شده است.
5. برطرف کردن پوسته شدن پوست در کف دست توسط یک خانم که دچار این بیماری بوده است، گزارش شده است.
6. احساس گرم شدن بدن بعد از مصرف غذا یا چای این گیاه توسط بسیاری از مصرف کنندگان گزارش شده است.
7. برخی از مصرف کنندگان که دچار معده درد بوده اند گزارش کرده اند که با مصرف این گیاه احساس آرامش نموده اند.
ز آنجای که این گیاه هیچگاه در کشور ما وجود نداشته است و از طرفی تهیه غذاهای گونان با این گیاه نیازمند صرف وقت،مهارت، دقت، ظرافت و سلیقه می باشد، لذا ایتدا می بایست از این گیاه به روشهای ساده تر استفاده شود تا اینکه به مرور زمان استفاده این گیاه در غذاهای دیگر نیز متداول شود. اما ساده ترین انواع مصرف این گیاه شامل سبزی تازه ،کوکو و چای می‌باشد!
مصرف آزی وش به عنوان سبزی: هرگاه این گیاه در ارتفاع 15 تا 30 سانتی متری باشد همانند ریحان و نعناع می توان آن را به صورت خالص و یا به همراه سایر سبزها مصرف نمود.