کشت‌های عمودی

یکی از سازگارترین و موثرترین روش‌های مصرف بهینه آب

به گزارش کشت نیوز، به نقل از سبزینه کشت عمودی یکی از روش‌های کشاورزی ایران باستان است که هرچند امروز به فراموشی سپرده شده؛ اما استفاده از آن در مناطق دارای کمبود خاک و آب مساعد برای کشاورزی مانند یزد توصیه می‌شود‌. کشت‌های عمودی و معلق در تاریخچه قلمرو ایران باستان، در محدوده بابل یا نینوا که هم‌اکنون یکی از شهرهای عراق است، وجود داشته و یکی از روش‌های کشاورزی مرسوم در آن زمان بوده است؛ اما به‌مرور زمان به فراموشی سپرده شد و مردم به کشت‌های افقی و پرآب خواه متمایل شدند‌.

کشت‌های عمودی مناسب با مناطق کم‌آب

محمدرضا وظیفه‌شناس، عضو هیئت علمی و معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، کشت‌های عمودی را یکی از سازگارترین و موثرترین روش‌های مصرف بهینه آب عنوان کرده و با اشاره به کمبود ۷۰۰ هکتاری فضای سبز در استان یزد، گفت: خشک‌سالی‌های متوالی و بحران منابع کم‌آبی در کنار توسعه صنایع و ساخت‌وسازها ضمن نابودی مناطق سبز موجود استان باعث ایجاد نوعی کچلی خاص در این فضا شده است‌.

وی با اشاره به برخورداری حال حاضر استان از ۶۰۰ هکتار فضای سبز، نیاز استان به اضافه شدن معادل همین میزان فضای سبز جدید را با وجود محدودیت منابع آبی موجود یادآور می‌شود و اظهار می‌کند: نظر به این محدودیت‌های آبی لازم است با بهره‌مندی از کشت‌های عمودی و معلق، کشت‌های گلخانه‌ای زمین پناه، توسعه کشت در فضای آپارتمان‌ها و داخل منازل به این مهم دست یابیم‌.

راندمان بالای آبیاری در کشت‌های عمودی

این مسئول امکان استفاده از پساب‌ها را به‌عنوان یکی از مزیت‌های فضاهای سبز عمودی ذکر می‌کند و می‌گوید: آب در این نوع کشت‌ها به‌صورت گردشی برای گیاهان تأمین می‌شود و هر گیاه به‌میزان مورد نیاز خود آب مصرف و مازاد ان دوباره به چرخه آب‌رسانی بازمی‌گردد که این مزیت به‌عنوان مهم‌ترین ویژگی این نوع کشت برای استان‌های کویری و خشکی مانند یزد محسوب می‌شود‌.

وظیفه‌شناس، استفاده از انواع سیستم‌های مه‌افشانی، گیاهان مقاوم به کم‌آبی، گیاهان دارویی و موارد مشابه را نیز موثر در این نوع کشت‌ می‌داند و می‌گوید: دیواره‌های سبز به‌عنوان فیلترهای بیولوژیکی عمل می‌کنند و کارایی آن‌ها مانند زیرزمین‌ها به‌گونه‌ای است که در ایام سرد سال موجب حفظ دما و در ایام گرم سال باعث خنک شدن فضا می‌شود‌.

عدم استفاده از خاک در کشت‌های عمودی

معاون مرکز تحقیقات کشاورزی یزد، عدم استفاده از خاک برای این نوع کشت را یکی از مهم‌ترین مزایای آن مطرح و اضافه می‌کند: با توجه به خشک‌سالی‌های اخیر و کاهش سطح زیرکشت فضای سبز استان، معضل ریزگردها، یزد را تهدید می‌کند؛ اما این کشت علاوه‌بر آن‌که خود از خاک استفاده نمی‌کند، در فضاهایی مانند دیوارها، سقف و پشت‌بام خانه‌ها باعث حفظ شهر از ریزگردها می‌شود و آلودگی‌های هوا و صوتی را کاهش می‌دهد‌.

وی می‌گوید: هرچند کشت‌های هیدروپونیک به‌عنوان کشت در آب شهره هستند؛ اما در روش کشت عمودی با دیوارهای پیش‌ساخته و ترکیبات پوکه صنعتی و خاک برگ‌ها که آلودگی، جذب آب و کود بسیار کم‌تری نسبت به خاک دارند، به پیشگیری از فرسایش بستر اولیه منجر خواهند شد‌.

وظیفه‌شناس، کشت‌های عمودی را با وجود مزیت‌های زیاد، دارای محدودیت‌هایی نیز نسبت به سایر کشت‌ها دانسته و تصریح می‌کند: کشت‌های عمودی هرچند مزایای زیادی به‌ویژه از نظر تأمین فضای‌سبز، حفظ رطوبت، زیباسازی و مصرف بهینه انرژی را به‌دنبال دارند؛ اما برای هر نوع گیاهی قابل استفاده نیستند‌.