کشاورزی، کشتی ای در دریای تحریم ها

به گزارش کشت نیوز به نقل از ایانا: بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران در حالی مدتی است حاشیه‌ساز شده، که اقتصاد کشور طی چند ماهه اخیر از درون نیز درگیر نوسانات ریز و درشتی بود. از این رو به وضوح تبعات ماجرای بازگشت تحریم‌ها، گریبان بخش‌های مختلف از جمله تولید ایران را گرفته و بسیاری از واحدها به دلیل نبود مواد اولیه وارداتی فلج شده‌اند. به‌طوری که تصویب و اجرایی کردن برخی از سیاست‌های خلق‌الساعه مسئولان بر روی سیستم اقتصادی، بانکی و ارزی در کشور، نگرانی‌های جدیدی را برای بخش مولد و نیز فعالان اقتصادی با خود به همراه آورد. در میان هیاهوی ایجاد شده در بازارهای اقتصادی و نیز بخش‌های مختلف کشور، حوزه کشاورزی از جمله گزینه‌هایی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مربوطه با آغاز مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، کمترین آسیب را خواهد دید. بنابراین حوزه کشاورزی و مانور بر روی این بخش، آن هم در دورانی که تحریم‌ها تا حدودی دست و بال ایران را در برخی از فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی می‌بندد، به طور قطع انتخاب مناسبی برای ایجاد ظرفیت ارزآوری برای کشور خواهد بود.

در این باره حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا می‌گوید: «برکسی پوشیده نیست که آسیب‌پذیری بخش کشاورزی در دوران تحریم‌ها به طور قطع از سایر بخش‌های کشور کمتر خواهد بود. بر این اساس به طور یقین حوزه کشاورزی، کشش لازم را به منظور توسعه و ارزآوری برای ایران خواهد داشت. اما حقیقتی که در این بین نباید آن را از یاد برد، ماجرای تلاش در راستای افزایش بهره‌وری و بالابردن راندمان کاری و تولیدی در این حوزه است. چرا که با وجود گام‌های مناسبی که طی چند سال اخیر در این بخش برداشته شده، هنوز نیاز این حوزه برای ارتقاء و افزایش بهره‌وری به طور کامل مرتفع نشده است.»

او با اشاره به اینکه ضروری است، در بخش کشاورزی به روش‌های روز دنیا توجه شود و آنها را وارد کشاورزی ایران کرد، ادامه می‌دهد: «وجود حوزه تحقیقاتی برای شناسایی ضروریات به روز دنیا در بخش کشاورزی بسیار مثمر ثمر خواهد بود که خوشبختانه این اتفاق رخ داده. بنابراین لازم است که کشاورزی ایران با کشاورزی نوین دنیا آشنایی بیشتری پیدا کند تا رونق بیشتری در این بخش ایجاد شود.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران معتقد است موضوع دیگری که در این بخش باید بر روی آن مانور داد، مساله صادرات تولیدات کشاورزی است. ایران در این زمینه صادرات را از گذشته تا کنون داشته، بنابراین به راحتی می‌توان با خلق یک برنامه جامع به چنین سمت و سویی حرکت کرد. صادرکنندگان باید نیاز بازارهای جهانی را در این حوزه شناسایی و به اطلاع تولیدکنندگان برسانند. این زنجیره کمک می‌کند نه تنها کیفیت محصولات بالا برود، بلکه میزان فروش در بازارهای جهانی روند صعودی داشته و میزان ارزآوری افزایش یابد. همچنین در حوزه کشاورزی باید به جِدیت بر روی کیفیت تولیدات و نیز بِرند‌سازی کار شود. چرا که نبود بِرند در بازارهای جهانی، می‌تواند در گم شدن اصالت و کیفیت محصولات ایرانی در بازارهای جهانی تاثیرگذار باشد.

او با یادآوری جهش مثبتی که در بخش کشاورزی طی چند سال اخیر رخ داده، توضیح می‌دهد: «همانطور که اشاره شد، صادرات در بخش کشاورزی می‌تواند نسخه خوبی در جهت ارزآوری به داخل باشد، البته با شرط اینکه بازارهای داخلی نیز آسیب نبینند. چرا که اگر به تعادل در این راستا دقت نشود، به طور یقین دستور ممنوعیت صادرات در این بخش صادر خواهد شد. بنابراین اگر با برنامه در این جهت گام برنداریم، تنها از دست رفتن بازارهای خارجی و هدر دادن هزینه‌های جلب مشتریان بین‌المللی، عایدمان خواهد شد.»

صالحی می‌گوید: «گزینه بعدی که متاسفانه در ایران خیلی به آن توجه نشده، داستان صنایع تبدیلی است. از این رو بخش کشاورزی یکی از حوزه‌هایی است که می‌تواند به خوبی بر روی صنایع تبدیلی برنامه‌ریزی کند و با بهره بردن از این ماجرا داستان را به نفع خود پیش ببرد. اما هم اکنون کشور در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده و ما از صنایع تبدیلی قوی برخوردار نیستیم. از این رو نیاز است که در آینده نه چندان دور، از ظرفیت سازی در این مساله غافل نشویم.»