کاکتوس و نحوه نگهداری آن‌ها!

چگونه  کاکتوس ها را بشناسیم؟

هر گیاهی که دارای تیغ باشد را نمی توان یک کاکتوس محسوب نمود. با شناخت ویژگی های کاکتی، می توان بین کاکتوس و دیگر گیاهان سوزنی تمایز قائل شد. در این مقاله، به طور خلاصه با ویژگی های کاکتی آشنا خواهید شد و به شما کمک می کند تا بین کاکتی و دیگر گیاهان سوزنی، تمایز قائل شوید.

میوه کاکتی از یک توده طعم دار نرم تشکیل شده است. دانه های کاکتوس در سراسر این توده پراکنده می شوند. این میوه ی تک سلولی ممکن است خشک، آبدار، صاف، پوسته پوسته یا پوشیده از خار باشد. این میوه اغلب بزرگ و به رنگ روشن است.

در مرحله ی جوانه زنی، لپه های بذر کاکتوس اولین چیزهایی هستند که سر از خاک بیرون می آورند. در ابتدای رشد کاکتوس، از برگ های لپه ای، برای تغذیه ی گیاه استفاده خواهد شد. از این جوانه ها برای تعیین نوع کاکتوس استفاده می شود.

توجه داشته باشید که گیاهان کاکتی دارای اندام های خاصی به نام آرئول هستند. بر روی ساقه ی کاکتوس، نقاط پنهانی برای رشد وجود دارد. این نقاط معمولا در زیر یک لایه ی پشمی قرار دارند. بخش های پوشیده از خار و ریشه ها و نقاط اتصال و گل های کاکتوس بر روی آرئول ها می رویند.

به دنبال محل قرار گرفتن گل کاکتوس باشید. تخمدان گل کاکتوس، که بعدا تبدیل به میوه می شود، در زیر گلبرگ قرار دارد. گل های کاکتوس بسیار زیبا و تقریبا به شکل قیف هستند و گلبرگ های زیادی دارند.

توجه داشته باشید که کلاله گیاه کاکتوس همیشه به تعداد زیادی از نرمی ها تقسیم می شود.

 یک گیاه چند ساله برای رسیدن به بلوغ به بیش از یک فصل زمان نیاز دارد. گیاهان چند ساله پس از گلدهی نمی میرند و برای چندین فصل این کار ادامه می یابد.

 به باغ گیاه شناسی محلی، حیاط خلوت یا منطقه پیاده روی بروید و ببینید آیا می توانید ویژگی های کاکتی را در گیاهان محلی یا در بخش گیاهان کاکتوس در باغ گیاه شناسی مشاهده کنید.

نحوه ترکیب خاک گلدان های ساکولنت و کاکتوس

کاکتوس ها و ساکولنت ها در خاک هایی که زهکش خوبی دارند و آب اضافی را به راحتی تخلیه می کنند و مقدار زیادی آب را  درون خود حفظ نمی کنند بهتر رشد خواهند کرد. گلخانه های تجاری و فروشگاه های کشاورزی، اغلب کیسه های خاک از پیش مخلوط شده و مخصوصی را به فروش می رسانند.

مخلوط خاک مناسب کاکتوس، شامل شن و ماسه و کمپوست می باشد.شن و ماسه باید دارای کیفیت خاک باغبانی باشد. برای گلخانه محلی خود هر میزان شن و ماسه های باغبانی مورد نیاز است را تامین کنید.

شن و ماسه می تواند شامل بسیاری از مواد باشد. بیشترین عناصر شن و ماسه ای شامل پمیز، مواد معدنی  و پرلیت می باشد.

کمپوست چیزی شبیه دانه های سیاه است و می توانید براحتی آنرا از یک فروشگاه کشاورزی خریداری کنید. سعی کنید کمپوست را به هر نحو تامین کنید زیرا آفات ناخواسته مربوط به ساکولنت ها و کاکتوس ها را جذب خود می کند

عناصر خاک را به نسبت های مساوی روی یک پارچه با هم مخلوط کنید. این کار باعث می شود که باغ یا کارگاه شما تمیزتر بماند.

 اجزای خاک را به نسبت مساوی  با هم ترکیب کنید. این نکته بسیار مهم است که اجزای سازنده خاک را به بهترین شکل ممکن ترکیب کنید تا اطمینان حاصل شود کاکتوس پس از کاشت،  شادابی لازم را بدست خواهد آورد.

اگر مقداری از خاک را کنار گذاشته اید، آن را در یک سطل رنگی یا کیسه های پلاستیکی مات نگهداری کنید. اگر خاک در اثر نور مستقیم خورشید سفید نشود، بیشتر عمر خواهد کرد.