کاهش برداشت گردو

کاهش برداشت گردو
لطفا عوامل طبیعی تقصیر را گردن بگیرند!

به گزارش کشت نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، مهندس احمدرضا رئیس‌زاده مدیرامور باغبانی سازمان، در ارتباط با برداشت محصول گردو از باغات استان گفت: برداشت گردو از سطح ۳۲۵۰ هکتار باغات بارورگردو در استان که از اواسط شهریور ماه آغاز شده تا اواسط مهر ماه ادامه دارد.

وی با اعلام این که پیش‌بینی می‌شود، میزان برداشت گردوی استان در سال ۹۷ به ۳۸۰۰ تن برسد که بیش از ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش نشان خواهد داد، اضافه کرد: سطح کل باغات گردوی استان ۳۸۲۹ هکتار است که ۵۷۹ هکتار آن در مرحله قبل از باردهی قرار دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان، خشکسالی و کمبود آب، سرمازدگی و گرما به ترتیب مهمترین عوامل کاهش عملکرد کمی وکیفی باغات گردوی استان در سال ۹۷ بوده، افزود: بیشترین سطح باغات گردوی استان در شهرستان‌های لنجان، سمیرم، خوانسار، کاشان، تیران وکرون فریدونشهردهاقان، شهرضا و شاهین‌شهر واقع شده است.

احسان‌الله مشتاق،مدیر جهاد کشاروزی رودسر، نیز پیشتر در گفت‌و گویی با ایسنا به کاهش برداشت گردو از این شهرستان اشاره کرد و گفته بود: امسال به دلیل سرمای بهاره به باغات گردوی شهرستان آسیب وارد شد و به همین دلیل،پیش بینی می‌شود، تولید گردو در این شهرستان کاهش یابد.

کریم زاده رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، نیز با اشاره به میزان گردوی برداشتی در سال گذشته از باغات این استان تصریح کرد: سال گذشته 8 هزار و 604 تن گردو در استان برداشت شد که امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بدلیل خسارت سرمای دیررس بهاره کاهش حدود 50 درصدی را شاهد خواهیم بود.

کشت نیوز نوشت: لازم به ذکر است که اظهارات مشابهی نیز از سوی مسئولین مربوطه درخصوص کمبود پسته و یا هر محصول دیگری که در بازار نوسان قیمت پیدا می کند شنیده می شود و این سوال تکراری که مسئولین دقیقا چه می کنند که نوسانات دمایی اینطور تمام برنامه ریزی ها را به هم ریخته و کشاورزان مظلوم را هدف قرار می دهد؟!