سازمان شیلات در مدیریت ذخایر آبزی عملکرد مناسبی ندارد

مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان شیلات طی سال‌های اخیر مدیریت منابع آبزی را رها کرده است و در به‌کارگیری اولویت‌های صید، میزان، ممنوعیت و مدیریت ذخایر آبزی عملکرد مناسبی ندارد.

مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه بررسی صید ترال در دانشگاه علوم و تحقیقات با بیان این که برای مقابله با شبکه‌های مافیایی محیط زیست، افزایش آگاهی جامعه به‌خصوص جوامع محلی، توده‌های مردم و متخصصان ضروری است، اظهار کرد: متأسفانه سازمان شیلات طی سال‌های اخیر مدیریت منابع آبزی را رها کرده است و در به‌کارگیری اولویت‌های صید، میزان، ممنوعیت و مدیریت ذخایر آبزی در این مدت مدیریت مناسبی نداشته است.

وی تأکید کرد: جامعه محلی وقتی تخلفات را می‌بیند و هیچ برخوردی نمی‌بیند خودش هم رو به تخلف می‌آورد.

مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: متأسفانه ذخایر ماهیان تجاری ما به‌شدت کاهش یافته است و در شرایط بحرانی قرار گرفته است به‌شکلی که هم میزان و هم سایز ماهیان تجاری کاهش یافته است.

وی ادامه داد: 112 کشتی صید ترال که مجوز داشتند و قرار بود 200 کشتی دیگر هم به آنها اضافه شوند، هر روز 10 تن ماهی صید می‌کردند و در سال 180 روز مجوز صید داشتند که عملاً سالی 1800 تن ماهی صید می‌کردند و در مجموع این کشتی‌ها سالانه 200 هزار تن صید داشتند که بررسی‌های انجام‌شده نشان داد 80 درصد در نوع ماهیانی که باید صید می‌کردند تخلف داشتند و 90 درصد هم خارج از محدوده‌های تعیین‌شده فعالیت می‌کردند!

در ادامه سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان این که مداخلات در حوزه محیط زیست سریع خود را نشان نمی‌دهد گفت: باید فعالیت‌های اقتصادی با ظرفیت سرزمینی کشور متناسب باشد تا شاهد تخریب و نابودی محیط زیست نباشیم.

وی با ابراز این که “پیش از ممنوعیت صید ترال در کشور شاهد نارضایتی بسیاری از سوی جامعه صیادی محلی بودیم” گفت: متأسفانه جاروب کردن کل منابع آبزی دریا توسط کشتی‌های صید ترال موجب شده بود که ضمن نابودی ذخایر آبزیان کشور، شاهد نارضایتی صیادان محلی باشیم به‌شکلی که بسیاری از آنها در تماس‌های مکرر با فراکسیون محیط زیست مجلس اعلام می‌کردند که شغل و معیشت آنها عملاً از بین رفته است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان این که سازمان متولی امر یعنی سازمان شیلات عملاً سیاست‌گذار، ناظر و پیمانکار صید ترال شده بود، گفت: متأسفانه کشتی‌های صید ترال صنعتی علی‌رغم مخالفت‌های مردم و بعضاً مسئولان همچنان به کار خود ادامه می‌دادند و در آخرین دستور، مقامات مسئول تنها 48 ساعت توانستند جلوی فعالیت‌های آنها را بگیرند.

به‌گفته وی کشتی‌های صید ترال تخریب محیط زیست را طوری به اسم اشتغال‌زایی و نیاز کشور جلوه می‌دادند که حتی از دولت سوخت یارانه‌ای هم می‌گرفتند! این در حالی است که صیادان محلی به‌دلیل نابودی ذخایر ماهیان مجبور بودند سوخت آزاد بزنند و فرسنگ‌ها داخل دریا بروند و سرآخر هم دست خالی برگردند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به این که فراکسیون محیط زیست مجلس میان تمام فشارها با تکیه بر بنیه کارشناسی و استدلال‌های علمی توانست سرانجام ممنوعیت 2ساله‌ای از آذر 99 بر فعالیت کشتی‌های صنعتی صید ترال اعمال کند، اضافه کرد: این در حالی است که فشارهای فراوانی از سوی مافیای صید ترال در این مدت به ما وارد شد ولی فراکسیون محیط زیست زیر این فشارها سر خم نکرد و موفق شدیم همچنان این ممنوعیت را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: تماس‌های فراوان و تقدیر و تشکرهای متعدد صیادان محلی مبنی بر افزایش صید و بهبود وضعیت دریا در این مدت نشان داد که توقف صید ترال کاملاً بجا و درست بوده و ذخایر آبزیان در حال احیاست.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان این که مؤسسه تحقیقات شیلات مکلف بود در این مدت نسبت به پایش وضعیت ذخایر آبزیان خلیج فارس و دریای عمان اقدام و گزارش خود را برای تصمیم‌گیری‌های بعدی ارائه کند، گفت: متأسفانه تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص واصل نشده است.

وی با تأکید بر این که منفعت مافیای ترال قطع شده است و حالش اصلاً خوب نیست و به هر دری می‌زند تا صید ترال را دوباره احیا کند، خاطرنشان کرد: بر اساس توافق انجام‌شده قرار بود کشتی‌های صید ترال صید میان‌آبی در آب‌های دور دریای عمان را با نظارت کامل سازمان شیلات آغاز کنند که علی‌رغم تأمین 70 میلیارد تومان برای پرداخت حق عضویت کنوانسیون‌های بین‌المللی برای دریافت مجوز صیادی در آب‌های اقیانوس هند، حتی یک کشتی از این کشتی‌ها این فعالیت را آغاز نکردند و همچنان به‌دنبال این هستند که مجوز مجدد صید صنعتی ترال را در آب‌های سرزمینی بگیرند!

رفیعی خطاب به مافیای صید ترال گفت: این پنبه را از گوش خود بیرون کنید که فراکسیون محیط زیست مجلس مجدداً اجازه چپاول و غارت ذخایر آبزیان کشور را به شما بدهند!

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس متذکر شد: علی‌رغم ادعاهای کذب مافیای ترال مبنی بر تأمین بخش اعظمی از خوراک طیور توسط فانوس‌ماهیان صیدشده توسط آنها، آمارهای مستند ما نشان می‌دهد تنها حدود 10 درصد خوراک طیور کشور از فانوس‌ماهیان تأمین می‌شود.

وی از جامعه دانشگاهی به‌خصوص دانشجویان خواست با استدلال‌های علمی به کمک فراکسیون محیط زیست مجلس بیایند و تأکید کرد: حضور جامعه دانشگاهیان و دانشجویان می‌تواند در حوزه‌های مختلف محیط زیست برای قوه مقننه راهگشا باشد.