روستاییان پیشتاز صنایع تبدیلی

به گزارش کشت نیوز به نقل از تسنیم، ابولفضل رضوی معاون توسعه روستایی رئیس جمهور، با اشاره به چگونگی در نظر گرفتن روز ملی روستا وعشایر گفت: برای همه اقشار صنفی روزی در تقویم ثبت شده است، اما برای روستاییان که بخش اعظم تولید در کشور را برعهده دارند، چنین روزی در نظر نگرفته شده بود، از این رو با تلاش‌هایی که انجام دادیم، شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 15 مهرماه را به عنوان روز ملی روستا و عشایر در تقویم ملی کشور ثبت کرد.

وی افزود: نقش روستاییان در تولید و سازندگی کشور مهم و تعیین کننده است و روستاییان و عشایر در تامین غذا، امنیت غذایی، سلامت تولید مواد غذایی و تولید فرهنگ و آداب و سنن پیشتاز بوده‌اند. یکی از مظلومیت‌های جامعه روستایی در این است که عده‌ای گمان می‌کنند که روستاییان تنها در بخش کشاورزی و دامداری فعالیت می‌کنند، حال آنکه روستاها تولید کننده فرهنگ و آداب و سنن بوده‌اند. روستاییان تولیدکنندگان هنر و صنایع دستی‌اند. برای مثال فرش به عنوان بزرگترین صنعت دستی کشور با دستان پرتوان مردان و زنان روستایی بافته می‌شود، در صنایع تبدیلی نیز روستاییان پیشتاز بوده‌‌اند.

رضوی اظهار داشت: تا امروز حدود 3293 میلیارد تومان تسهیلات قانون اشتغال پایدار به متقاضیان پرداخت کرده‌ایم و قرارداد 4700 میلیارد تومان طرح با بانک‌ها بسته شده است و بالغ بر 93 هزار نفر شغل پایدار ایجاد شده است.

وی افزود: از محل اعتبارات بانک سینا نیز تا به امروز نزدیک به 920 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت و برای 9 هزار نفر شغل ایجاد شده است و قرارداد 1400 میلیارد تومان طرح اشتغال روستایی با بانک سینا بسته شده است.

معاون توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: عملکرد تمامی استان‌ها در پرداخت تسهیلات قابل قبول بوده است، اما از نظر قراردادهای منعقد شده، استان تهران بهترین عملکرد را داشته است. از نظر اشتغال استان فارس، از نظر کیفیت پروژه‌ استان قم و از نظر پراکندگی طرح‌ها، استان‌های آذربایجان شرقی، مرکزی و اردبیل عملکرد بهتری داشته‌اند.