رشد بیش از 180 درصدی شاخص بهای کالاهای صادراتی غیرنفتی

به گزارش کشت نیوز به نقل از ایرنا، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، با اعلام این مطلب که از ابتدای امسال تا 23 شهریور حدود 22.7 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی انجام شده که تاکنون چهار میلیارد دلار آن به سامانه نیما تزریق شده است، گفت: بخش عمده ای از ارز صادراتی به داخل بازنگشته که همین امر در تامین ارز کالاهای ثبت سفارش شده، اخلال ایجاد کرده است.

با اینکه بسیاری انگشت اتهام را به سمت پتروشیمی ها نشانه می روند اما «احمد مهدوی ابهری» دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفته است: از ابتدای امسال تا 19 شهریورماه حدود سه میلیارد و 321 میلیون یورو معادل 69 درصد درآمد ارزی صادرات پتروشیمی به بازار عرضه شده که یک میلیارد و 76 میلیون یورو از آن به بازار ثانویه اختصاص دارد.

شاخص بهای کالاهای صادراتی در ایران در پنج ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال معادل 102.7 درصد و در 12 ماه منتهی به مردادماه 97 تا مرداد 96 معادل 58.2 درصد افزایش داشته است.علت اصلی این افزایش بها، تعدیل نرخ ارز در کشور است زیرا از نیمه مردادماه دولت اجازه داد بازار ثانویه مبنای تعیین نرخ ارزها باشد و بنابراین صادرکنندگان درآمد بیشتری کسب کرده اند.

برپایه آمار گمرک ایران، ارزش صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماهه نخست امسال 19 میلیارد و 318 میلیون دلار بوده و فقط در مردادماه سه میلیارد و 868 میلیون دلار صادر شده است.

براساس جداول بانک مرکزی، در مردادماه امسال نسبت به ماه تیرماه 96، قیمت ها در گروه «محصولات حیوانی» 26.1 درصد، «محصولات نباتی» 20.5 درصد، «چربی ها و روغن های حیوانی و نباتی» 29.3 درصد، «محصولات صنایع غذایی، نوشابه و توتون» 30.2 درصد، «پوست، چرم و محصولات چرمی» 25.6 درصد، «محصولات معدنی» 21.7 درصد، «محصولات شیمیایی و صنایع وابسته» 20.7 درصد، «مواد پلاستیک و کائوچو» 21.6 درصد، «پوست، چرم و محصولات چرمی» 25.6 درصد، «چوب و اشیاء چوبی» 28 درصد، «مواد نسجی» 13.2 درصد، «انواع کفش» 25.5 درصد، «مصنوعات ساخته شده از انواع سنگ» 25.3 درصد، «فلزات معمولی» 23.8 درصد، «ماشین های مکانیکی و ادوات برقی» 25.8 درصد، «وسایل نقلیه زمینی و تجهیزات ترابری» 25.3 درصد و «پتروشیمی» 19.3 درصد رشد کرده است.

ورود ارز صادرات غیرنفتی به سامانه نیما موجب ثبات بازار می شود

به گفته ساسان شاه ویسی، کارشناس اقتصادی، بررسی عملکرد برخی صادرکنندگان در التهابات ارزی نشان دهنده برخی نابسامانی ها در وضعیت ارزی کشور است که در این وضعیت ذینفعان ارزی یعنی «صادرکنندگان غیرنفتی» به دلیل عرضه نکردن کامل ارز در سامانه نیما و «برخی شهروندان» که ارز را به عنوان کالای سرمایه ای تلقی می کنند و موجب هجوم تقاضا به بازار می شوند، هر یک به نوعی در التهابات ارزی تاثیرگذارند.

این صاحب نظر اقتصادی، راه کار برون رفت از وضعیت ارزی کشور را «ایجاد بازارهای موازی» و «کنترل بازارهای بی هویت و غیرقانونی» دانست.