دو خبر کشاورزی از دو استان کشور

به گزارش کشت نیوز، سید علی اکبر شاهورانی مدیرعامل اتحادیه امور عشایری استان سمنان، در حاشیه نشست شورای عشایری سمنان در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری، به ایرنا گفت: براساس قانون تعاونی ها باید سهم 25 درصدی در اقتصاد کشور داشته باشند اما حمایت از تعاونی های عشایری استان سمنان در حد انتظار نیست.

وی ادامه داد: 13 تعاونی عشایری در استان سمنان وجود دارد که به عنوان بازوی قوی در کنار سازمان عشایری فعالیت دارد.
مدیرعامل اتحادیه امور عشایری استان سمنان اظهار داشت: عشایر تنها 2 درصد جمعیت استان سمنان را تشکیل می دهند اما 30 درصد گوشت این استان را تامین می کنند.

شاهورانی استفاده از ظرفیت تعاونی ها را فرصتی خوب برای عرضه محصولات عشایری برشمرد و یادآورشد: در شرایطی که خشکسالی عشایر را دچار چالش کرده ضرورت دارد قانون تاخیر در بازپرداخت تسهیلات در سمنان اجرایی شود.

مدیرعامل اتحادیه امور عشایری استان سمنان تصریح کرد: عشایر استان سمنان در کوچ پاییزه به 40 هزار تن علوفه نیاز دارد و تامین این میزان علوفه نیازمند برنامه ریزی است و تعاونی های عشایری آمادگی دارند در تامین علوفه همکاری کنند.

شایان ذکر است جمعیت عشایری استان سمنان سه هزار و 181 خانوار و دام عشایری یک میلیون و 70 هزار راس دام سبک می باشد.

٣٥ میلیون هکتار مناطق ییلاقی و قشلاقی در اختیار عشایر قرار دارد و تولید ٣٥ درصد صنایع دستی و ٤٠٠ هزار تن گوشت و شیر از سوی عشایر انجام می شود.

به گزارش کشت نیوز، به نقل از ایانا، علی شاپورزاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین، درکمیته آمایش واحدهای مرغداری وزارت جهادکشاورزی گفت: این طرح با هدف ارایه سیاست‌های توسعه‌ای و تنظیم برنامه نحوه فعالیت واحدهای مرغداری در کشور و گاهش تلفات بروز بیماری آنفلونزای مرغی ارائه شده است.

به گفته وی با توجه به بروز بیماری آنفلوانزای مرغی در کشور، وزارت جهادکشاورزی اقدام به تشکیل جلسات با حضور دستگاه‌های مرتبط از جمله سازمان محیط زیست اداره کل دامپزشکی و مرکز تحقیقات برای اجرای این طرح در کشور کرده است و استان قزوین تنها استانی است که اقدام به اجرای طرح آمایش واحدهای مرغداری در کشور کرده است.

شاپورزاده افزود: این طرح در کمیته آمایش واحدهای مرغداری وزارت جهادکشاورزی ارایه و مقرر شد پس از بررسی نسبت به اجرای آن در سطح کشور تصمیم گیری شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین به وضعیت تولید مرغ و تخم مرغ در استان اشاره و گفت: در حال حاضر سالانه بیش از 60 هزار تن کوشت مرغ در استان تولید می‌شود که پیش بینی می‌شود تا پایان برنامه ششم این میزان 72000 تن برسد.

وی خاطرنشان کرد: استان قزوین با دارا بودن 70 واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت 8میلیون و 800 هزار قطعه از بزرگترین استانهای تولید تخم مرغ در کشور محسوب می‌شود.