خرید گندم؛ تولید قارچ

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم، در شصت و یکمین جلسه فنی گندم، درباره خرید گندم در سال جاری گفت: امسال نزدیک به ۹.۵ میلیون تن گندم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۱ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که مبلغ ۹ هزار و ۵۵۷ میلیارد تومان یعنی حدود ۷۶.۴ درصد از مطالبات کشاورزان تاکنون پرداخت شده و حدود ۲ هزار و ۹۴۳ میلیارد تومان به محض تامین منابع به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

مجری طرح گندم تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای سال زراعی ۹۸-۹۷ تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم را هدفگذاری کرده است که امیدواریم با همت کشاورزی و مدیریت به موقع مزارع و سازگاری شرایط آب و هوایی به این میزان تولید برسیم.

وی ادامه داد: در سالجاری بالغ بر ۴۸۰ هزار تن انواع بذور گندم تهیه و تدارک دیده شده است و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

اسفندیاری پور خاطرنشان کرد: حجم ابلاغی طرح افزایش ضریب خود‌اتکایی گندم طی نامه‌ای به استان‌ها ارسال شده و باید در اسرع وقت توزیع شهرستانی و دهستانی آن انجام گیرد.

امسال 160 هزار تن تولید قارچ خوراکی

غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی، با اعلام این خبر که پیشنهاد معافیت مالیاتی تولید کنندگان بستر کشت قارچ برای تصویب به هیات دولت ارسال شده، گفت: با این معافیت پیش‌بینی می‌شود هزینه مالیات وارد چرخه سرمایه در گردش در حوزه تولید کمپوست یا همان بستر کشت قارچ شود.

وی میزان مالیات تولید کنندگان کمپوست را ۲۰ تا ۲۲ درصد عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود تولید قارچ خوراکی امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ هزار تن افزایش یابد. سال گذشته بیش از ۱۵۰ هزارتن قارچ در کشور تولید شد.

تقوی همچنین از تدوین دستورالعمل نصب هلوگرام بر روی بسته‌بندی‌های قارچ خوراکی در راستای شفاف‌سازی مسیر تولید و عرضه خبر داد و تصریح کرد: با توجه به مصرف قارچ خودرو و سمی در عرصه‌های طبیعی، امسال دستورالعمل نصب هلوگرام بر روی بسته‌های قارچ تولیدی را به منظور اعتماد سازی مصرف‌کنندگان تدوین کردیم.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: امسال تحقیقات مربوط به تولید و فرآوری قارچ خوراکی در موسسه تحقیقات علوم باغبانی راه اندازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا چند شرکت خصوصی نیز برای همکاری تحقیقاتی اعلام آمادگی کرده‌اند.