آمریکایی‌ها برای مقابله با گردوغبار چه‌کردند؟

به گزارش کشت نیوز به نقل از خبر آنلاین، دهه 1930 منطقه میدوست آمریکا، خشکسالی فاجعه‌ای را در ایالت متحده آمریکا شروع کرد. فاجعه‌ آنقدر شدید بود تا جان اشتان‌بک در کتاب «خوشه‌های خشم» بارها از آن گفت.

طوفان‌های گرد و غبار پی در پی در طی 10 سال

شروع کولاک سیاه در ایالت متحده آمریکا سال 1931 بود؛ خشکسالی باعث شد محصولات کشاورزی نابود و طوفان‌های گرد و غبار آغاز شوند. آمریکا در سال 1932 درگیر 14 طوفان و در سال بعدش درگیر 38 طوفان بود.
اما در 14 آروریل 1935، یکی از 20 فاجعه گرد و خاک طول تاریخ رخ داد؛ نوشته‌اند در «یکشنبه سیاه» شدت گرد و خاک در برخی مناطق مثل اوکلاهاما به حدی رسید که روز به شب تبدیل شد. یک خبرنگار در رابطه با آن روز نوشته بود: «از جمعه گذشته تاکنون، روزی نیست که کثیفی وارد شهر نشود، خانه‌ای نیست که در آن گرد و غبار وجود نداشته باشد. آمار بیماری‌های تنفسی هم افزایش پیدا کرده است.»

بین سال‌های 1930 تا 1940، 3.5 میلیون نفر داخل آمریکا مهاجرت کردند. یک سوم کشاورزان هم در دهه 30 به کالیفرنیا مهاجرت کردند.

این اتفاقات باعث شد تا میان خود آمریکایی‌ها هم درگیری‌هایی به وجود بیاید؛ اهالی کالیفرنیا به علت کمبود شغل از ورود اهالی اوکلاهاما به ایالتشان راضی نبودند.

گرد و خاک ضرر زیادی به زندگی کشاورزانی که مهاجرت نکردند، وارد کرد. بسیاری از کشاورزان کار خود را از دست دادند بسیاری هم درآمدشان 40 درصد کاهش پیدا کرد؛ حتی در آن زمان تعداد کودکانی که به پرورشگاه فرستاده می‌شد، 50 درصد افزایش یافت.

اما یکی از مهمترین پیامد‌هایی طوفان‌های گرد و غبار آن سال‌ها مربوط به سلامت است؛ در آن سال‌ها حدود 7 هزار نفر جان خود را به علت گرد و غبار از دست دادند و همچنین باروری زنانی که در معرض گرد و غبار بودند به میزان زیادی کاهش پیدا کرد. بر اساس تحقیقی که 2 سال پیش منتشر شده تاثیرات منفی دهه 30 همچنان ادامه دارد .

چه شد که خشکسالی منجر به این طوفان‌ها در آمریکا شد؟

علت این موضوع به یک دهه قبل برمی‌گردد، با مکانیزه شدن تجهیزات کشاورزی در دهه‌ 1920، کشاورزان در ایالت متحده تصمیم گرفتند تا علفزار‌های خشک را به اراضی‌ای برای کشت تبدیل کنند؛ آنها حدود 5.2 میلیون هکتار از چمن‌هایی که خاک را تثبیت می‌کردند، شخم زدند.

از سوی دیگر هزینه‌های زیادی کشاورزی بعد از جنگ‌جهانی اول باعث شد تا در آن دوره زمانی کشاورزان آمریکایی توجه زیادی به برنامه های حفاظت از خاک نکنند.

همه این‌ها و از سویی دیگر خشکسالی طبیعی باعث شد در دهه 1930 در تگزاس، اوکلاهاما و بسیاری از مناطق مرکزی آمریکا با از بین رفتن محصولات کشاورزی این زمین‌ها به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شوند.

چه اقداماتی منجر به پایان طوفان‌های گرد و خاک شد؟

در سال 1933 پس از روی کار آمدن فرانکلین روزولت به عنوان رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا، دولت سریعا برنامه‌های جدیدی را برای حفاظت از خاک شروع کرد؛ در همان سال وزیر داخلی ایالت متحده برای مقابله با گرد و غبار طرح خدمات فرسایش خاک را به اجرا کرد، دو سال بعد این خدمات توسط وزارت کشاورزی دوباره طراحی شد و اکنون آن طرح به “خدمات حفاظت از منابع طبیعی» تبدیل شده است.

همچنین روزولت به گروه حفاظت از منابع طبیعی دستور داد که برای جلوگیری از طوفان‌های خاک، مرطوب نگه داشتن و تثبیت خاک، کمربندی با بیش از 200 میلیون درخت از کانادا تا تگزاس ساخته شود. همچنین این گروه‌ به کشاورزان آموزش دادند که با اقدامات مختلفی جلوی فرسایش خاک را بگیرند، البته کشاورزان از این موضوع رضایت نداشتند و دولت به ازای هر 0.4 هکتار به آنها 1 دلار پرداخت کرد تا از روش‌های جدید استفاده کنند.

همه این اقدامات سبب شد که تا سال 1938 میزان خاک‌هایی که به گرد و غبار تبدیل شدند 65 درصد کاهش پیدا کند و در سال 1939 (در کمتر از یک دهه) جلوی طوفان‌های گرد و غبار گرفته شود.

با پایان خشکسالی، دولت آمریکا باز هم برنامه‌های حفاظت از خاک خود را ادامه داد!