آمارانت، غذای خدایان!

آمارانت (تاج خروس)، گیاهی با بیش از ۶۰ گونه و به رنگ های مختلف است. به دلیل شباهت این گیاه به تاج خروس به این نام خوانده می شود.

تعدادی از گونه های این گیاه زینتی هستند، تعدادی از آنها برای مصرف خوراکی برگ هایشان به عنوان سبزی و تعدادی برای مصرف خوراکی دانه هایشان کاشته می‌شوند! آمارانت یک گیاه باستانی و بسیار مفید محسوب می شود و دربسیاری از مناطق دنیا استفاده های فراوانی دارد ولی متأسفانه در کشور ما به عنوان مصرف غذایی شناخته شده نیست.

ارزش غذایی آمارانت!

امروزه همه دنیا می دانند که آمارانت یک غذای فوق العاده است و بی جهت نیست که در هند آن را غذای خدایان یا دانه سلطنتی هم می گویند و در مراسم مذهبی از آن استفاده می کنند. در یونان باستان آمارانت به دلیل خواص درمانی بسیار، گیاهی مقدس بود و به عنوان نمادی از جاودانگی، مورد استفاده قرار می گرفت.

دانه های آمارانت سرشار از پروتئین، فیبر، انواع ویتامین ها و املاح مدنی است که آن را تبدیل به یک ماده اصلی در رژیم غذایی سالم و مغذی می کند.دانه آمارانت از نظر تغذیه دارای ارزش بیولوژیکی بالای است به همین خاطر در غذای فضانوردان ، ورزشکاران و افرادی که از گوشت در تغدیه خود استفاده نمی کنند جایگاه خاصی دارد.

 

آمارانت نیز مانند کینوا و گندم سیاه به طور طبیعی بدون گلوتن است. گلوتن نه تنها برای افراد مبتلا به سلیاک که به گلوتن حساسیت دارند و از غلاتی مانند گندم و جو  نمی توانند استفاده کنند، مضر است برای هر کسی بدون هیچ حساسیتی نیز بد است زیرا پروتئینی را به نام زنولین فعال می سازد وهمچنین حاوی فیتیک اسید است، ترکیبی شیمیایی که بسیاری از مواد معدنی مهم نظیر منیزیم را از فراهمی زیستی خارج می کند.انواع غذاها از جمله : برگر، شامی، کتلت و کوکو ،با دانه آمارانت تهیه می شود .  تیدر تهیه انواع سوپ ها ، خوراک ها و سالادها  می‌توان از آمارانت استفاده کرد.